Kontakt‎ > ‎

Kommunfullmäktige 2014-2018

Miljöpartiet i Göteborg har nio ordinarie ledamöter och fem ersättare i kommunfullmäktige.
Ulf Kamne

Kommunalrå

d/gruppledare

Ansvar för stadsbyggnad, miljö och klimat

ulf.kamne@stadshuset.goteborg.se






Åse-Lill Törnqvist
Kommunfullmäktiges vice ordförande

aselill.tornqvist@mp.se









Anna Sibinska

Ledamot

annasibinska.mp@gmail.com








Derya Tumayer

Ersättare

derya.tumayer@jm.se









Hillevi Werring

Ersättare

werringh@telia.com








Anders Grönberg

Ersättare

anders.gronberg@hotmail.se 


Karin Pleijel
Kommunalråd
Ansvar för förskola, grundskola och gymnasieskola
karin.pleijel

@stadshuset.goteborg.se






Ronnie Ljungh
Ledamot

ronnie.ljungh@politiker.gotebnorg.se








Michael Törnqvist
Ledamot

michael.tornqvist@mp.se








Mohamud Dayib

Ledamot

mdayibh@hotmail.com








Eva Ternegren

Ledamot

eva.ternegren@coompanion.se









Tina Wallenius

Ersättare

tina.wallenius@gmail.com