Kontakt‎ > ‎

Kommunfullmäktige 2014-2018

Miljöpartiet i Göteborg har nio ordinarie ledamöter och fem ersättare i kommunfullmäktige. Du finner dem och deras kontaktuppgifter här;
Ulf Kamne

Kommunalrå

d/gruppledare

Ansvar för stadsbyggnad, miljö och klimat

ulf.kamne@stadshuset.goteborg.se






Åse-Lill Törnqvist
Kommunfullmäktiges vice ordförande

aselill.tornqvist@mp.se









Stefan Kristiansson

Ledamot

vgregion@msn.com








Anna Sibinska

Ledamot

annasibinska.mp@gmail.com








Özgür Tasbas
Ledamot

senefra@hotmail.com








Henrik Munck

Ersättare

henrik.munck@vastra.goteborg.se








Derya Tumayer

Ersättare

derya.tumayer@mp.se







Karin Pleijel
Kommunalråd
Ansvar för förskola, grundskola och gymnasieskola
karin.pleijel

@stadshuset.goteborg.s







Ronnie Ljungh
Ledamot

ronnie.ljungh@askimfrolundahogsbo.goteborg.se








Michael Törnqvist
Ledamot

michael.tornqvist@mp.se








Mohamud Dayib

Ledamot

mdayibh@hotmail.com








Eva Ternegren

Ersättare

eva.ternegren@coompanion.se








Hillevi Werring

Ersättare

werringh@telia.com








Gunnar Ekeroth

Ersättare
gunnarekeroth@hotmail.com